Nie bądź obojętny - pomóż osobom narażonym na wychłodzenie - Aktualności - KPP Prudnik

Aktualności

Nie bądź obojętny - pomóż osobom narażonym na wychłodzenie

Data publikacji 18.11.2019

Prudniccy policjanci nie czekają aż temperatura spadnie poniżej zera. Jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia, w związku z obniżającą się temperaturą. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie.

Niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie w nocy dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów.

Policjanci w codziennej służbie sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. Mundurowi starają się docierać wszędzie tam, gdzie mogą przebywać osoby bezbronne wobec zimna.

Apelujemy o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.

Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.

O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, możemy powiadomić Policję również korzystając z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i zaznaczyć miejsce na mapie. Wskazane miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy.