Aktualności

Kampania „Odpowiedzialny sprzedawca - bezpieczna młodzież bez używek”

Data publikacji 16.12.2019

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku przeprowadzili kampanię profilaktyczno – edukacyjną pod nazwą „Odpowiedzialny sprzedawca - bezpieczna młodzież bez używek”. Głównym celem akcji było ograniczenie dostępu młodych ludzi do wyrobów alkoholowych i tytoniowych w punktach sprzedaży. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP IV”.

W ramach kampanii dzielnicowi spotkali się ze sprzedawcami przekazując im najważniejsze informacje dotyczące m.in. zakazu sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych niepełnoletnim oraz prawa sprzedawców do żądania dokumentów potwierdzających pełnoletność, gdyż niejednokrotnie dorosły wygląd klienta nie świadczy o jego pełnoletności. Funkcjonariusze informowali również o konsekwencjach prawnych sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

Celem kampanii była edukacja sprzedawców w obszarze odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu oraz wyrobów tytoniowych oraz zwrócenie społecznej uwagi na problem spożywania alkoholu oraz wyrobów tytoniowych przez dzieci i młodzież oraz wzmocnienie dezaprobaty dla tego procederu. W trakcie prowadzonej kampanii funkcjonariusze przekazywali sprzedawcom materiały profilaktyczne.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP IV”, dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Pamiętajmy:

W Polsce obowiązujące przepisy prawa zakazują sprzedaży napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Pamiętajmy, że łamanie tego zakazu jest przestępstwem. Sprzedawcy a także właścicielowi sklepu łamiącemu przepisy, grozi kara grzywny, orzeczenie przepadku napojów alkoholowych – nawet wtedy, gdy są własnością kogoś innego, np. hurtowni, a także odebranie zezwolenia na sprzedaż lub podawanie alkoholu.

Jednocześnie ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje prawo sprzedawcy lub podającemu napoje alkoholowe do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy w przypadku wątpliwości co do jego pełnoletniości.

  • Dzielnicowa rozmawia z sprzedawcami na temat odpowiedzialności prawnej sprzedaży osobom niepełnoletnim alkoholu.
  • Dzielnicowa rozmawia z sprzedawcami na temat odpowiedzialności prawnej sprzedaży osobom niepełnoletnim alkoholu.
  • Dzielnicowa rozmawia z sprzedawcami na temat odpowiedzialności prawnej sprzedaży osobom niepełnoletnim alkoholu.
Powrót na górę strony