Nasi seniorzy nie dali się oszukać ! - Aktualności - KPP Prudnik

Aktualności

Nasi seniorzy nie dali się oszukać !

Data publikacji 16.02.2017

Kilkudziesięciu seniorów z Opolszczyzny odebrało telefon z informacją o wypadku, w którym mieli uczestniczyć ich bliscy. W powiecie prudnickim otrzymaliśmy blisko 40 takich sygnałów. Dzięki ich ostrożności oraz szkoleniom przeprowadzonym przez policjantów, żadna z osób nie dała się oszukać!

Oszustwa na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora to tematy, które najczęściej poruszane są przez policjantów podczas spotkań z seniorami. Informacje, które przekazujemy starszym osobom, a także ich bliskim w znacznym stopniu podnoszą ich świadomość co do zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać.

Jak pokazują ostatnie wydarzenia, seniorzy na Opolszczyźnie wiedzą, jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych. W ciągu zaledwie kilku dni na terenie naszego województwa doszło do kilkudziesięciu prób wyłudzeń pieniędzy na tzw. wnuczka. Najwięcej zgłoszonych prób wyłudzeń miało miejsce w powiecie prudnickim. Nasi seniorzy odebrali blisko 40 telefonów od oszustów. Żadna ze starszych osób nie dała się oszukać!

Większość z nich uczestniczyło wcześniej w spotkaniach z policjantami, między innymi w konferencji „Niebezpieczna jesień życia”  poświęconej bezpieczeństwu osób starszych, która realizowana była w ramach partnerskiego projektu „Razem dla bezpieczeństwa – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych powiatu prudnickiego”, dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o tym, ile mamy pieniędzy. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu, wywieranej przez oszustów. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, natychmiast zakończmy rozmowę i o wszystkim zaalarmujmy policjantów.

  • Spotkanie z Seniorami
  • Spotkanie z Seniorami
  • Spotkanie z Seniorami