DEFIBRYLATORY W POWIECIE PRUDNICKIM - Aktualności - KPP Prudnik

Aktualności

DEFIBRYLATORY W POWIECIE PRUDNICKIM

Data publikacji 04.04.2017

To naprawdę ratuje życie - defibrylator. Takie urządzenie zainstalowano w pięciu miejscach na terenie powiatu prudnickiego m. in. w Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku. Wyjaśniamy jak obsłużyć takie urządzenie i gdzie można znaleźć pozostałe.

Defibrylator AED jest to urządzenie medyczne o niewielkich rozmiarach i małej wadze. Jego zadaniem jest oddziaływanie na mięsień sercowy prądem o stosownej energii, przez co pomaga ratować życie w sytuacji zatrzymania krążenia. Przyczyną może być choroba układu krążenia, arytmia serca, silny stres, uderzenie, porażenie prądem, zadławienie czy reakcja alergiczna. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do regularnej i normalnej pracy.

Od momentu włączenia, defibrylator prowadzi nas przez proces ratowania życia i odbywa się to nawet wtedy, gdy defibrylacja nie jest wskazana. Komendy głosowe i dźwiękowe krok po kroku mówią, co należy wykonać. Bardzo ważnym elementem defibrylatora są elektrody, za pośrednictwem których przekazywany jest impuls aktywności elektrycznej serca. Nie powinno się stosować urządzenia, jeśli poszkodowany jest mokry, wtedy przed przyklejeniem elektrod należy przetrzeć klatkę piersiową. Urządzenie nie wykona prawidłowej analizy EKG, jeśli elektrody nie będą dobrze przyklejone. Gdy klatka piersiowa jest owłosiona trzeba usunąć owłosienie w miejscach przeznaczonych na elektrody (golarkę znajdziemy w załączonym tzw. zestawie ratowniczym). W czasie analizy EKG oraz podczas defibrylacji nie można dotykać poszkodowanego, ale AED wyraźnie nas o tym informuje, a więc nie należy się bać, iż o czymś zapomnimy. Po zanalizowaniu pracy serca kolejnym zadaniem defibrylatora jest podjęcie decyzji czy ma oddziaływać na mięsień sercowy czy nie.

W sytuacji, gdy poszkodowanym jest dziecko w wieku poniżej 8 lat lub o masie ciała nieprzekraczającej 25kg, należy zastosować załączone podkładki (elektrody) dziecięce. Defibrylator AED natychmiast i samodzielnie je rozpozna.

Aby urządzenie było zawsze zdatne do użytku, zostało umiejscowione w specjalnej szafce wyposażonej w automatyczny moduł grzewczy, która została zamontowana na zewnętrznej elewacji budynku.

Osoba używająca defibrylatora po zakończonej akcji ratowniczej proszona jest o zgłoszenie tego faktu pod numer całodobowy 784 973 585.

Defibrylatory AED zostały zamontowane na gmachu głównym Starostwa Powiatowego w Prudniku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Prudniku, Zespołu Szkół w Głogówku oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku.

Zadanie zrealizowano w ramach partnerskiego projektu Powiatu Prudnickiego i Komendy Powiatowej Policji w Prudniku pn."RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego” dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.