„Dzień Bezpiecznego Internetu” w prudnickich szkołach - Aktualności - KPP Prudnik

Aktualności

„Dzień Bezpiecznego Internetu” w prudnickich szkołach

Data publikacji 09.02.2018

W ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu” prudniccy policjanci spotkali się z uczniami oraz ich rodzicami. W trakcie spotkań funkcjonariusze propagowali kulturalne oraz zgodne z prawem zachowanie w sieci. Przypominali najmłodszym na co powinni zwracać uwagę podczas korzystania z Internetu, aby być bezpiecznym. Ogólnopolska akcja odbyła się już po raz 14.

6 lutego, po raz 14 obchodziliśmy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Dla policjantów była to kolejna okazja, by przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie. Najbardziej narażone na działania internetowych przestępców są dzieci. Dlatego prudniccy policjanci spotkali się z uczniami szkół oraz ich rodzicami, aby propagować bezpieczeństwo w sieci.

Na spotkaniach funkcjonariusze opowiadali o zasadach bezpiecznego Internetu. Zwracali również uwagę rodziców i uczniów na możliwe zagrożenia związane z poruszaniem się po sieci. Zachęcali przy tym również do kulturalnego korzystania z Internetu.

Przypominamy:

Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji znalezionych w Internecie. Łatwowierność dzieci może zostać wykorzystana przez przestępców bazujących na kontaktach internetowych. Warto zatem przyjrzeć się jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać, poznać znajomych, z którymi koresponduje za pośrednictwem Internetu i ustalić zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nowymi znajomościami w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi poznanymi za pośrednictwem Internetu wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.

Naucz swoje dziecko, że podając w sieci dane osobowe zawsze powinno zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie tych informacji przypadkowym osobom. Dzieci na ogół bezrefleksyjnie podają w sieci informacje, które pozwalają na późniejsze ich odszukanie w świecie realnym. Według badań, blisko 3/4 spośród najmłodszych internautów otrzymuje w sieci propozycje spotkania w świecie realnym i, aż ok. 25%, korzysta z tych propozycji nawet nie powiadamiając rodziców. Każdy ruch w Internecie zostawia ślad.

Nikt w sieci nie jest anonimowy a zidentyfikowanie osoby, która popełniła w sieci przestępstwo jest jedynie kwestią zaangażowanych środków i czasu.

  • „Dzień Bezpiecznego Internetu” w prudnickich szkołach
  • „Dzień Bezpiecznego Internetu” w prudnickich szkołach
  • „Dzień Bezpiecznego Internetu” w prudnickich szkołach