Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 20.02.2023

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku trwa od 20 do 26 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.

W Polsce dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw, która została uchwalona z uwagi na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

W ramach obchodzonego „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, od 20 do 26 lutego w godzinach 7:30 – 22:00, prudniccy policjanci będą pełnić dyżury informacyjne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać pomoc i bezpłatne porady.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, policjanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać wsparcia w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości zapewnia natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym, w tym osobom pokrzywdzonym zbrojną agresją na Ukrainie.

Możesz skorzystać z bezpłatnej:

  • pomocy prawnej,
  • pomocy psychologicznej,
  • pomocy materialnej

Więcej informacji o formach pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz adresy organizacji takie wsparcie świadczących można znaleźć na stronie Funduszu Sprawiedliwości www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl.

Zachęcamy też do kontaktu z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna całodobowo, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsc i godzin udzielania porad w jednostkach Policji zostaną umieszczone na stronach internetowych poszczególnych garnizonów Policji.

Powrót na górę strony